ČITALI – U PET DO DVANAEST!

“Čitajmo glasno” naziv je akcije koju sedmi put organizuje Društvo školskih bibliotekara Srbije, pozivajući biblioteke i bibliotekare da i na ovaj način, sa učenicima, obeleže 28. februar, Nacionalni dana knjige. Nesvakidašnjem i inspirativnom pozivu odazvala se i Hemijsko-tehnološka škola – u školskoj biblioteci, simbolično u pet do dvanaest (kao krajnje vreme da se okrenemo negovanju knjige i čitanja), organizovan je čas glasnog čitanja, uz koordinaciju školskog bibliotekara, profesorke Aleksandre Medan.

• Pozvali smo sve one koji žele da dođu u našu biblioteku, da čitamo zajedno, GLASNO! Pridružili su nam se učenici koji vole i žele da pročitaju omiljeni stih, citat ili neku sopstvenu pisanu „kreaciju“. Cilj je podsticanje čitanja, negovanje maternjeg jezika i kulture čitanja kao i afirmisanje umetnosti – objašnjava profesorka.

U prijatnom ambijentu školske biblioteke, dvadesetak učenika čitalo je stihove (svoje i tuđe), citate i odlomke iz omiljenih književnih dela, da bi im se pridružile i profesorke srpskog jezika i književnosti. Za pojedine bio je ovo prvi javni nastup pa ni trema nije izostala, ali je, kako su nam rekli, brzo nestala i ustupila mesto zadovoljstvu... Želeli bismo da se ovakvi „časovi“ i češće organizuju – poručuju učenici.

Akcijom „Čitajmo glasno“ istovremeno se ukazuje i na značaj rada školskih biblioteka, koja su korisna i zabavna mesta gde se uči, traže informacije, rade domaći zadaci, pišu seminarski, maturski radovi i, pre svega - čitaju knjige. “Pokažimo da je čitanje važno i značajno. Ukažimo na značaj knjige, čitanja i školske biblioteke!” – ističu organizatori akcije.