ZA KORAK ISPRED

Katarina Ivanović – prva srpska (akademski) obrazovana slikarka, ujedno je i prva u nizu znamenitih Srpkinja koje nam na panou pored zbornice predstavljaju učenici okupljeni oko istorijske sekcije profesora Dominika Demana. Za Katarinu Ivanović kažu da je uvek bila za korak ispred, a što se slikarskog opusa tiče, on nije obiman, ali ga karakteriše specifičan izraz iskazan kroz portrete, slike svakodnevice, istorijske kompozicije, mrtvu prirodu... Priliku da se upoznaju sa likom i delom umetnice iz XIX veka, imale su učenice odeljenja II-15 Lea Hajnal i Tamara Bogišić, koje su dobile zadatak da pronađu nazive slika i dodatno ih prouče.

• Iskreno, pre ovog zadatka nismo čule za Katarinu Ivanović, a sada smo o njoj nešto naučile. Dopale su nam se njene slike, posebno „Mrtva priroda sa češljugarom“ – ističu Lea i Tamara.