Učenici pišu

Učenici pišu: ,,LJUBAV NIJE ČUDO, ALI ČINI ČUDESA“

Ljubav može da se doživi bez obzira na godine u kojima se nalazimo. Ljubav dolazi, raste, smanjuje se i prolazi. Ili ipak - ne?

Kada sam imala četrnaest godina, upoznala sam dečka sa najslađim osmehom i prelepim tamnim očima. Još uvek pamtim osećaj kada sam ga ugledala prvi put, onaj ubrzani rad srca ne može da se zaboravi! Bio je to dvadeset i drugi april, jedan od najlepših datuma u životu! Možda baš zbog njega ovoliko volim proleće... Tog datuma počela je naša priča. Nikada nisam razmišljala o tome koliko će trajati i koliko će daleko ići... On i ja smo se čuli redovno, viđali smo se kada smo imali priliku. Imao je mnogo mana, loših navika koje sam primetila vremenom, ali niko u periodu zaljubljenosti ne vidi mane, ljudi su tada slepi. Kažu: ,,Prvi dan ljubavi poslednji je dan razuma“, i to je činjenica. Od tog dvadeset i drugog aprila naučila sam mnogo toga.

Naučila sam da je ljubav vredna svega, da se vredi truditi za osobu koja vas pojavom nasmeje. Možda jesam mlada da bih pričala o pravoj ljubavi, ali ja sam srećna pored njega. Kada mi da kompliment, kada sam u njegovom zagrljaju! On je taj koji mi popravi dan kakav god da je bio. Pre svega, on je meni prijatelj - možda je to razlog zbog kojeg ne mogu da zamislim život bez njega. On mi pomaže da zavolim sebe, ubeđuje me da sam najlepša i kada ustanem čupava, a i kada se sredim za neku posebnu priliku... Uvek me sasluša, briše mi suze, ponekad čak i plače kada je meni teško. Iskreno mi kaže svoje mišljenje, kaže mi kada misli da nisam u pravu u nekim situacijama, ali nikada mi ne kaže da ga ,,smaram“ ili da nema vremena za moje probleme. Ponosan je na mene kada uspem nešto da uradim, raduje se mojoj sreći više od mene. Zna da proceni kakav je neko za mene. Možda se naljutim kada kaže da je neko loš za mene, ali na kraju on bude u pravu. Uvek sam mislila da treba birati prijatelje pre dečka, ali shvatila sam da je cilj - u dečku imati onog pravog prijatelja.

Ništa na svetu nije savršeno, u svakom odnosu postoje nesuglasice, svađe, možda čak i grube reči, ali bitno je oprostiti. Svi grešimo. Ljudi smo. Ali bitno je truditi se da budemo što bolji - zbog nekoga. Za nekoga. Znala sam da me voli kada sam videla kakvim pogledom me gleda, kada uradi sve da me vidi na dva minuta bez obzira na daljinu i vreme.

Znala sam da me voliš kada sam shvatila da me trpiš kada sam najgora, kada na tebe izbacujem bes, čak i ako ti nisi kriv! Kada si rekao da me voliš zbog moje dobrote prema ljudima... Ne znam kako ići preko sudbine i vremena, ali znam da želim da ovo što imamo traje zauvek, da sve što mi sledi bude sa tobom. Želim da zajedno pričamo Dorotei kako prva ljubav može da bude i poslednja ako se dovoljno potrudimo. Ljubav nije samo kada nam je lepo.

Teodora Dožai II-15