SUSRET SA KULTURAMA U KARPATSKOM BASENU

Četiri učenika Hemijsko-tehnološke škole: Adel Dožai (II-6), Dominika Šereš, Bea Šari (III-10) i Čila Horvat (III-4), u pratnji profesora Arpada Nađ Varjaša, zajedno sa vršnjacima iz Rumunije, Slovenije, Ukrajine i Mađarske, boravili su od 2. do 9. jula u Mađarskoj, u okviru programa “Komunikacija među kulturama u Karpatskom basenu”. Naša škola redovni je učesnik ovih susreta koji učenicima donose nova iskustva i poznanstva, pružajući im priliku da vidike (pro)šire i van granica naše zemlje. Prenosimo utiske Čile Horvat:

“Put je protekao dobro i prvog dana srećno smo stigli u Budaorš. Dočekali su nas ispred Gimnazije “Đula Iješ”. Družili smo se i šalili. Uveče je bio logorska vatra, igrali smo, pokušavajući da zapamtimo imena jedni drugima. Sutradan smo posle doručka išli na misu. A posle ručka – bazen! Jako nam je sviđalo, kupali smo se, sunčali… Celo popodne smo bili tamo. Usledilo je putovanje u Pečuj. Tamo smo obilazili grad, znamenitosti… Potom smo otišli u meni omiljeno mesto – Orfu, lepo odmaralište, gde se nalazi i jurtski kamp. Prava logorska atmosfera! Išli smo na jezero, kupali se, slušali muziku, igrali uno… Posetili smo obližnju pećinu, vreme provodili u jurti – vrsti šatora koji su koristila nomadska plemena. Posetili smo i jednu crkvu, muzej, a poslednje veče prisustvovali smo jubilarnoj večeri kojom je obeleženo 20 godina rada kampa. Posle večere usledila je velika žurka koju nikada neću zaboraviti! Poslednjeg dana rano smo ustali, upakovali i sredili stvari pa krenuli kući. Drago mi je što sam upoznala važne ljude sa kojima mi je bilo teško da se oprostim...“.