OD ODEĆE ZA LUTKE DO MODNE REVIJE

Kada neko voli ono što radi (uči), onda ni uspeh ne izostaje. To svakim danom i sebi i drugima dokazuje i pokazuje i Aleksandra Antal, učenica odeljenja IV-15, budući tehničar modelar odeće, kojoj je ovaj profil i Hemijsko-tehnološka škola bila prva želja na upisnoj listi. I jedina.

• Odmalena sam volela ovu oblast – tekstilstvo; gledala baku kako šije i sama sam počela sa odećom za lutke... Zahvaljujući znanju koje sam stekla u srednjoj školi, naučila sam da šijem i dizajniram odeću, a rezultat toga bila je haljina (zelena sa mašnom) koju sam sebi sašila za osamnaesti rođendan!

Srednju školu pamtiće, kaže, po lepom. Jedinstveno iskustvo bilo je putovanje u Italiju, gde je obavljala stručnu praksu.

• Prošla godina ostaće upamćena po boravku u Milanu, gde sam stekla pre svega stručno znanje, još bolje naučila da šijem, stekla uvid u to kako se radi u modnoj kompaniji... Tamo se rodila i želja da sama posedujem modnu liniju.

O interesovanjima i talentu Aleksandre Antal govorila je i njena profesorka Kata Suknović:

• Lepo je što i slobodno vreme koristi da se bavi onim što voli, a to je kreiranje odeće. Već nekoliko svojih modnih kreacija sprovela je u delo na časovima praktične nastave i na modnoj sekciji.

Zahvalna svim profesorima, Aleksandra kaže da će joj u sećanju posebno ostati časovi praktične nastave kod profesorki Katarine Glogovac, Kate Suknović, Ane Žigmanov Vuković, Andree Kareri i odeljenjskog starešine Jelene Muminović. Uz podršku profesora, a posebno porodice i prijatelja, polako privodi kraju i srednju školu, a planovi za budućnost već su definisani.

• Volela bih da školovanje nastavim na Tehničkom fakultetu „Mihajlo Pupin“ u Zrenjaninu, smer odevno inženjerstvo, ali i da osmislim svoj modni brend za kreiranje i izradu odeće (već imam profil na Instagramu gde postavljam fotografije svojih kreacija). San mi je da imam svoju modnu reviju. Sve je ostvarivo, mogu sve što zamislim – sve dok verujem u sebe!

Kao odlična učenica Aleksandra se može pohvaliti i učešćem na takmičenjima iz tekstilnih materijala, a ove godine, u četvrtom razredu, u planu je takmičenje iz konstrukcije odeće, kao i praktične nastave.

• Mnogo je želja koje bih volela da sprovedem u delo, i radim na tome. Upis u Hemijsko-tehnološku školu bila je dobra odluka zbog koje nikada nisam zažalila – jako volim to što sam ovde, sve mi se sviđa, a posebno odnos profesora prema učenicima – uvek su tu da nam objasne i pomognu...