NAŠI UČENICI VOLONTERI NA FESTIVALU

Učenici Hemijsko-tehnološke škole volontirali su na Festivalu mentalnog zdravlja, u okviru kojeg su, od 10. do 20. oktobra, u Subotici održane brojne tribine, okrugli stolovi, radionice, interaktivna predavanja, izložbe i druge aktivnosti, u cilju da se ukaže na značaj očuvanja mentalnog zdravlja.

• Imala sam već priliku da volontiram, a sada sam htela da steknem dodatno iskustvo, pomognem koliko mogu i naučim nešto novo vezano za mentalno zdravlje. Konkretno, naš zadatak bio je da promovišemo Festival za štandom u centru grada, gde se nalazila kutija za humanitarnu pomoć, kutija “Čepom do osmeha” i kutija u koju su sugrađani ubacivali papiriće sa odgovorima na pitanje – koje lepe stvari su ti se dogodile u toku dana, nedelje, godine… - objašnjava Nevena Jovanović, učenica odeljenja III-11.

Na pitanje šta to usrećuje Subotičane, Zora Takić, takođe učenica odeljenja III-11, odgovara:

• Bilo je lepih i zanimljivih odgovora. Jedna starija sugrađanka napisala je – venčanje sina, a jedna mlađa – ispravila sam jedinicu! Nekog usrećuje vikend proveden sa porodicom, a nekog i to što je upoznao – nas!

Najemotivniji momenat koji je Nevenu rasplakao čak i kada ga je prepričavala, jeste humani gest dve devojčice i dečaka, koji su u kutiju za pomoć ubacili 500 dinara i ispričali emotivnu priču o svojoj bolesnoj drugarici… Uz aktivnosti na Trgu, učenici su prisustvovali i predavanjima, kao i predstavi “Čitaš li lektiru”, upriličenoj u Domu učenika srednjih škola, koju je sa đacima pripremila Olivera Uščumlić, a u kojoj glumi i naša Dunja Drobac, učenica odeljenja II-9, koja je i sama volontirala na Festivalu.

• Predstava, koja deluje kao spontano dešavanje na sceni, prikazuje atmosferu na času, u svetlu kako ne treba i kako bi trebalo da bude. Pominjanje Homerove “Ilijade” i čuvene Šekspirove tragedije “Romeo i Julija”, koja je lektira na prvoj godini, samo je “začinila” ovu (ne)svakidašnju scenu iz školske klupe… - zaključuje Nevena.