IZ LATINSKE AMERIKE – U ŠKOLSKU BIBLIOTEKU!

“Putešestvija po Latinskoj Tibora Sekelja” – naziv je zanimljivog predanja koje je u biblioteci Hemijsko-tehnološke škole, u utorak, 24. januara, održala Rita Novak, student španskog jezika (na odseku za prevodioca) u Segedinu. Predavanju su prisustvovali učenici odeljenja: I-8, II-10, III-10 i IV-2 sa profesorima (Lidija Šljapić, Hunor Sabo, Marta Talpai, Ivet Kuzmanov, Mercedes Varga, Arpad Nađ Varjaš).

Subotičanka Rita Novak, nekadašnji đak Gimnazije “Deže Kostolanji”, nije se slučajno opredelila za temu koju je prezentovala đacima. Naime, čuveni avanturista Tibor Sekelj družio se sa njenim dedom od kojeg je i čula priče o radu, putovanjima i dogodovštinama poznatog putopisca, novinara, etnologa...  Kada je Latinoamerička ambasada u Budimpešti raspisala konkurs o putopiscima koji su pisali o zemljama Latinske Amerike, detaljno je istražila putovanja Tibora Sekelja, prijavila svoj rad i osvojila prvu nagradu!

- Na predavanju smo čuli kako je Tibor Sekelj: osvojio Akonkagvu, najviši vrh istoimene planine u Argentini i svoja iskustva pretočio u knjigu “Oluja nad Akonkagvom”; da se upoznao i da je živeo u selima plemena koja žive u prašumama Brazila; da je izučavao jezike plemena; da je  govorio devet jezika, a poznavao dvadesetak urođeničkih jezika; da je iz Latinske Amerike otišao 1954. godine; da je bio aktivan esperantista; da je došao u Suboticu 1972. godine i radio kao direktor Gradskog muzeja; da je preminuo u našem gradu; i da se njegova spomen plaketa nalazi na zgradi na Korzou... – zapamtili su đaci nakon predavanja koje je trajalo kao jedan školski čas (45 minuta), da bi na kraju odradili kviz preko “Kahoot” aplikacije.