IVO ANDRIĆ I MATEMATIKA

Naslov teksta upravo je tema zanimljive prezentacije koju je na času srpskog jezika drugarima iz odeljenja, u slici i reči, predstavio Ognjen Smiljić, učenik odeljenja III-1. Povod – nastavna jedinica: Ivo Andrić - „Na Drini ćuprija“.

• Prošlog leta posetio sam Višegrad – bio na čuvenom mostu i prisustvovao „času“ u Andrićevoj učionici, gde nam je, nakon odgledanog dokumentarnog filma o životu i delu Ive Andrića, stručni vodič otkrio neke interesantne podatke vezane za školske dane našeg Nobelovca. Između ostalog, zapamtio sam da mu nije išla matematika, da je zbog nje pao u sedmom razredu, ali sve je to i više nego nadoknadio! Danas se ljute na nas kada nam ne ide u školi, a ja kažem – ni Andriću nije išla matematika, pa se uspeo u životu! – naglašava Ognjen, uz smeh, i nastavlja priču o Andrićevoj bivšoj učionici, koja kao da je zamrznuta u vremenu:
  • Tu su i dalje klupe na kojima je sedeo, a saznali smo i ko mu je bio najbolji drug. U učionici se danas nalaze izdanja svih knjiga koje je napisao, a posebno mesto, u vitrini, zauzima roman „Na Drini ćuprija“.

Ognjenovu priču koja je sve vreme držala pažnju učenika, pratile su i brojne fotografije mosta, učionice, Andrićgrada, i drugih znamenitosti koje se dovode u vezu sa našim najpoznatijim piscem.

• Poseban je doživljaj obići ovo mesto i sve videti uživo, zato bih svakom predložio ovu turističku destinaciju – poručuje Ognjen za kraj.