„ISKREIRAM, SAŠIJEM I – NOSIM!“

Na stolu u zbornici stajao je crtež koji nam je odmah privukao pažnju. Kako lepe boje, kompozicija... – konstatovali smo. I ko je ovo crtao – pitali se. Iza crteža koji je u međuvremenu poslat na međunarodni likovni konkurs (i zbog propozicija ne sme još da se objavljuje), stoji potpis učenice odeljenja III-10, Ivet Bede, budućeg modelara odeće. Nakon što je odustala od upisa u Školu za dizajn „Bogdan Šuput“ u Novom Sadu, ova talentovana učenica postaje đak Hemijsko-tehnološke škole u kojoj ređa sve petice – znak da se pronašla u obrazovnom profilu koji pohađa. I to nije slučajno.

• Moja mala voli da šije, a voli i da crta, pa sam na njen predlog odučila da se oprobam u ovom smeru koji me je privlačio. Mama je svakako uticala na to, ali odluka je bila moja. Sada, nakon tri godine, mogu reći da jako volim ovu školu i nemam ni jednu zamerku. Važno je da pruža mnogo mogućnosti za kreativnost, za nadogradnju...

Sklonost ka crtanju Ivet je otkrila još u zabavištu, a prvu nagradu za crtež osvaja u osnovnoj školi. Učestvuje i na manifestaciji „Dani višnje“ u rodnom Feketiću, osvajajući drugo i treće mesto na likovnom konkursu. Otkriva da na dodatne časove crtanja nije išla, i da znanje koje iz ove oblasti poseduje, osim talentu, duguje i nastavnicima u školi. U srednjoj školi znanja je produbila i nadogradila, a na četvrtoj godini ukazaće joj se prilika da se oproba i na takmičenju. Do tada (kao i do sada) spajaće teoriju i praksu – crtati, kreirati i šiti.

• Volim da kreiram i volim da sama šijem ono što sam zamislila. Tako sam sebi sašila haljine, suknje, bluze, pantalone... Iskreiram, sašijem i – nosim! Svakako da planiram da sama osmislim i sašijem i čuvenu matursku haljinu. Rad me opušta, to je dobar osećaj – kada crtam, šijem... isključim se iz svakodnevice.

I dok profesorke Marta Talpai (praktičan rad) i Lidija Šljapić (modelovanje) hvale svoju učenicu (koja je u razgovoru izuzetno skromna, tiha i sramežljiva, kao da ne voli da je hvale i da se o njoj govori) saznajemo i njene planove:

• Svakako bih volela da ostanem u svetu mode! I volela bih da se školovanje ne završi sa srednjom školom, već da nastavim i upišem fakultet – verovatno u Mađarskoj.