DETEKTUJU SUPERBAKTERIJE I ŠTITE PLANETU

Hemijsko-tehnološka škola Subotica jedna je od 15 škola sa teritorije Srbije, koje su učestvovale u projektu koji je pokrenuo Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo iz Beograda. “Cilj projekta je detektovanje superbakterija koja molekule deterdženta koriste kao hranu, da bi se primenile u budućnosti za prečišćavanje voda od deterdženata koji u velikoj meri zagađuju prirodu” – objašnjava profesorka Snežana Zagorac. Ona je bila koordinator projekta “Minijaturni vodočuvari”, u kom su učestvovale učenice odeljenja II-9: Dunja Drobac i Jana Blagojević. One su uzorkovale vodu iz odvoda mikrobiološke laboratorije i uzgajale bakterije koje žive u odvodima na hranljivoj podlozi…Članak o ovom projektu izašao je u “Politikinom zabavniku” – gde će o radu i rezultatima srednjoškolaca čitati vršnjaci iz cele Srbije.